PUPILS OF THE HIGH SCHOOL AFTER M. ABEGHYAN VISITED “MEHRABYAN & SONS” LLC
Pupils of the High School after M. Abeghyan visited “Mehrabyan & Sons” LLC for professional orientation. Within the scope of the visit, the pupils were accompanied by the Head of NUACA Chair of Production of Construction Materials, Items and Structures, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Avetik Arzumanyan. During the tour, the pupils got acquainted with the activities of the organisation, paint production conditions and capacities, technological opportunities, development trends, as well as the professional routine of the staff.
Many of the pupils were interested in the paint production process and the specialists of “Mehrabyan and Sons” LLC gladly answered their questions. At the end of the meeting, the director of the company, seeing the great interest of the pupils, expressed his readiness to host them again and present the company’s achievements in more detail. Many of the pupils assured that such meetings make the process of choosing a profession much easier, because they see in real life what great opportunities can be opened before them.