April 3, 2024 — T-GREEN project management meeting at the NUACA
On April 3 of this year, the management meeting of the T-GREEN project was held at the NUACA with the participation of Armenian partner universities and organizations. During the meeting, a number of issues related to the progress of the project were discussed. In particular, the national coordinator of the T-GREEN project, Mr. V. Hovhannisyan, presented the obstacles that arose during the work carried out within the project’s work packages WP1, WP2 and WP3, which caused the scheduled deadlines to be missed. Recommendations were given by the participants on applying to the European Union with a request for approval of new deadlines. Mr. Hovhannisyan emphasized the importance of submitting the first year report of the T-GREEN project on time (until the end of April this year).
February 16, 2024 – Erasmus+ T-GREEN Project Management Online Meeting
On February 16 of the present year, Erasmus+ T-GREEN Project management online meeting was held. The representatives of the Project Consortium partner universities participated in the meeting.
During the meeting, Project Coordinator V. Hovhannisyan provided the participants with a brief report on the meeting held in the Higher Education and Science Committee of the MօESCS dated January 24, 2024. The issues of the Project quality assurance and validation of the documents developed within the framework of the second work package, as well as the issues of the organization of the workshop to be held in Lithuania within the framework of the fourth work package were discussed.
January 24, 2024 – Meeting with the Employees of MoESCS Higher Education and Science Committee
On January 24 of the present year, the representatives of Erasmus+ T-GREEN Project (V. Hovhannisyan, A. Martirosyan, I. Vanyan, R. Markosyan, V. Gyulazyan) met the employees of RA MoESCS Committee of Higher Education and Science (A. Movsisyan, L. Grigoryan, A. Virabyan, O. Zakaryan). The participants of the meeting discussed the issues faced by T-GREEN Project consortium and the progress of the solution of the given issues
December 26, 2023
Discussion of the results of the visit to the Jagiellonian University in Kraków at the Chair of Architectural Design and Design of Architectural Environment
On December 26 of the present year, a discussion of the results of the visit to the Jagiellonian University in Kraków within the framework of the Erasmus+ T-GREEN project was held at NUACA Chair of Architectural Design and Design of Architectural Environment. Professor at the Chair Mr. Artur Manukyan presented the main goal of T-GREEN project and the steps to be implemented within the framework of the project in the near future, as well as the experience of the project’s European partner universities in the development and implementation of joint academic programmes. During the discussion, Professor Artur Manukyan presented the first steps and the methodology planned for introducing the “Sustainable Cities” graduate programme with NUACA and National Agrarian University of Armenia.
November 21-24, 2023
Within the framework of the Erasmus+ “Transforming Graduate Education for Green and Sustainable Future” (T-GREEN) project, a meeting was held in Kraków, Poland, from November 21 to 24, which was attended by representatives of 17 universities and other institutions participating in the Consortium of the Project. From National University of Architecture and Construction of Armenia the Head of Education Quality Assurance and Development Center Varazdat Hovhannisyan, the Head of Education Department Angin Martirosyan, the Head of Strategic Planning and Quality Assurance Department Irina Vanyan, as well as  Professor at the Chair of Architectural Design and Design of Architectural Environment Artur Manukyan participated in the meeting. During the meeting held at the Jagiellonian University, the participants of the Project discussed such agenda issues as European criteria and the practice of development of academic programmes, exchange of students, procedures of transferring and recognizing credits, double, joint and multiple degree diplomas, micro-accreditations, etc.
Vice-Rector for Academic Affairs at Jagiellonian University, Professor Armen Yedigaryan introduced the history of the University to the participants, then touched upon the topics discussed in the European educational community, highlighting the importance of issues related to Chat GPT and micro-accreditations.
July 10-14, 2023
Recently, the international workshop of the Erasmus+ CBHE Project “Transforming Graduate Education for Green and Sustainable Future” (T-GREEN) funded by the European Union has been held at International Hellenic University (Greece).