On January 1, 2024, “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova (Erasmus+ RE-GRAD)” Erasmus+ project funded by the European Union was launched. The three-year Project is coordinated by the Technical University of Moldova.
RE-GRAD Project is aimed at the necessary reforms of undergraduate studies carried out at universities, in which “Green” and “Sustainable” development policies are significant. The Project aims to support the reforms of the undergraduate educational programmes of Armenia and Moldova, due to which it will be possible to make a transition from educational programmes to inclusive, digital and green oriented ones, contributing to sustainable development and increasing the capacities of students in the field of “Green” business.
The Armenian participants of the Project Consortium are the Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MoESCS) of the Republic of Armenia, National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA), Yerevan State University (YSU), the “Education Policy and Management” NGO.
The Moldovan participants of the Project are Technical University of Moldova (Project Coordinator), Cahul State University, Ministry of Education and Research of Moldova, Chamber of Commerce and Industry of France-Moldova.
The EU partners are University of Sannio (UNISANNIO, Italy), Center for European Studies and Initiatives (CESIE, Italy), University of Strasbourg (UNISTRA, France) and Transilvania University of Brasov (UNTB, Romania).
27 March, 2025, Online Project management meeting
The online project management meeting was held on March 27, 2025 within the framework of the Erasmus+ “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova” (Erasmus+ RE-GRAD) project. The meeting was attended by 18 representatives from Moldova and Armenia, as well as European partner universities/organizations. The agenda of the meeting included the participation of beneficiary universities in the process of developing the interim report of the project, as well as the organization of the process of purchasing additional equipment with the saved funds. The organizational issues of the training on the topic of “Green and Digitally Oriented Teaching and Learning” aimed at the capacity building of beneficiary universities in June of this year were also discussed.
30 January, 2025, Online Project management meeting
The online project management meeting took place on January 30th, 2025 in the framework of the Erasmus+ “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova” (Erasmus+ RE-GRAD) Project. The local coordinators and co-coordinators of Moldovan and Armenian, as well as EU partner universities/organizations took part at the meeting. The Agenda of the meeting included beneficiary universities’ report on purchased equipment, review of the second year activity plan, as well as the presentation of the new and updated courses developed by the Armenian and Moldovan universities within the project. V. Hovhannisyan and I. Vanyan have presented the work concerned to the equipment purchase and courses development that was done within the project.
December 2-7, 2024—International Workshop held at the University of Sannio (UNISANNIO), Benevento, Italy
On December 2-7, 2024, within the framework of the WP2 of the Erasmus+ “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova” (Erasmus+ RE-GRAD) project, an international workshop on “Capacity Building Training on Outcomes and Digital Oriented Teaching and Learning” was held at the University of Sannio (Benevento, Italy), the aim of which was to train the staff of partner universities in Moldova and Armenia to integrate teaching and learning methods based on green technologies and digitalization into the academic programmes of higher education institutions. The Workshop was attended by the representatives of the universities and organizations that are members of the Consortium of Erasmus+ RE-GRAD project. NUACA working group (I. Vanyan, A. Martirosyan, A. Karamyan, S. Egnatosyan, K. Sahakyan, A. Margaryan) presented the results of the work carried out within the framework of the WP3. Six lecturers of the Chair of Heat and Gas Supply and Ventilation, as well as Geodesy and Cadastre participated in the Workshop in an online format.
November 14, 2024 — Online Meeting on Project Management
On November 14, 2024, within the framework of the Erasmus+ “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova” (Erasmus+ RE-GRAD) project, a regular online meeting of the Project was held. 16 representatives of the Consortium participated in the Meeting. During the Meeting, issues related to the status of equipment procurement, the progress of activities being carried out within the framework of WP3 and other issues were discussed.
October 3, 2024, Online Project Management Meeting
The online project management meeting took place on October 3, 2024 within the framework of the Erasmus+ “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova” (Erasmus+ RE-GRAD) Project. Local coordinators and co-coordinators of Moldovan and Armenian partner universities/organizations participated in the Meeting. The participants discussed the agenda of the international workshop to be held on December 2-7, 2024 at University of Sannio (Benevento, Italy). In addition, the activities of the Work Package 3 (Development of Sectoral Qualifications Framework (SQF) and Concept of Education for
Sustainable Development (CESD)) were presented by Mr. Markarov, who is in charge of WP3, on behalf of Yerevan State University, the head of the present package.
July 25, 2024 – Monthly Meeting of the Erasmus+ RE-GRAD Project Management
On July 25, 2024, the monthly online meeting of the Erasmus+ RE-GRAD Project management was held, which was attended by 13 representatives of universities and organizations that are members of the Project Consortium. During the meeting, a package of training materials developed by European partner universities within the framework of the WP2 was presented, which includes European experience in integrating “Green Technologies and The Sustainable Development Goals” into higher education policies and curricula. The results of the evaluation done by the participants of the workshop held at the University of Strasbourg (France) from July 1 to 6 of the present year were presented.
1-6 July, 2024, Workshop at the University of Strasbourg
On July 1-6, 2024, the international workshop on “Policy for Developing Results and Digitally Oriented Academic Programmes” was held at the University of Strasbourg (Strasbourg, France) within the framework of Work Package 2 of the Erasmus+ “Reforming Undergraduate Education for Green and Sustainable Development in Armenia and Moldova” (Erasmus+ RE-GRAD) Project. The aim of the Workshop was to train the staff of partner universities in Moldova and Armenia in order to integrate the principles of green technologies and sustainable development into the academic programmes of higher education institutions.
Representatives of universities and organizations that are members of Erasmus+ RE-GRAD Project Consortium participated in the Workshop.
May 2, 2024 – Monthly Meeting of the Erasmus+ RE-GRAD Project Management
On May 2, 2024, the monthly online meeting of the Erasmus+ RE-GRAD Project was held, which was attended by universities and organizations that are members of the Project Consortium. During the meeting, the results of the survey conducted within the framework of the WP1 were discussed. The survey tended to find out how familiar the beneficiary universities of Moldova and Armenia involved in the Project are with the concepts of “green technologies” and “sustainable development”, how willing they are to introduce these concepts into their academic programmes, and a number of other issues. During the meeting, a number of technical and substantive issues related to the workshop to be held at the University of Strasbourg (France) from July 1 to 6 of the present year were also discussed.
28 March, 2024 – Project management monthly meeting of Erasmus+ RE-GRAD
The monthly online meeting of the Erasmus+ RE-GRAD project was held on March 28, 2024. The members of the project consortium took part there. During the meeting, a number of technical and substantive issues related to the workshop to be held at the University of Strasbourg (France) in July of this year were discussed.
15-16 February 2024 – The Kick-off meeting of RE-Gard Project at Technical University of Moldova (Moldova, Chisinau)
On 15-16 February 2024, the kick-off meeting of RE-GRAD Project was held in hybrid format at Technical University of Moldova (Moldova, Chisinau). The representatives of Project Consortium member universities from Moldova, Italy, France, Romania took part in the meeting personally, while the representatives from Armenia participated in the hybrid format. Particularly, representatives of Yerevan State University (Mr. A. Markarov) and Armenian Center for Education Policy and Management (Mr. A. Navoyan) participated personally, and the representatives of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports (Ms. M. Sargsyan) and National University of Architecture and Construction of Armenia (Ms. I. Vanyan) took part in an online format.
Ms. I. Vanyan presented the information about NUACA, the activities of Work Package 4 under NUACA supervision, as well as the results and deadlines set by the Project.
January 19, 2024
Erasmus+ RE-GRAD project was launched on January 1, 2024. The pre-launch online meeting of the Project was held on January 19. NUACA is a member of the Project Consortium. Other universities and organizations from Moldova, Romania, France, Italy and Armenia are members of the Consortium. The main objective of the Project is to integrate “Green” and “Sustainable” development policies into undergraduate educational programmes and their outcomes.