With the aim of encouraging scientific-research activities and ensuring student participation in their implementation, the deadline for submitting applications for participation in the grant competition organized by National University of Architecture and Construction of Armenia has been extended to March 4, 2022
The competition is organized in accordance with the “Procedure for Organizing Grant Competitions for Scientific-Research Activities by National University of Architecture and Construction of Armenia”, approved by the Protocol Nº01-06/21 of NUACA Scientific Council session, dated June 29, 2021.
According to the results of the competition, it is envisaged to provide five grants in the amount of two million AMD each, in the following fields:
To participate in the competition, interested candidates should submit the required documents to the Science Department in the following format.