The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia implements the “100 Ideas for Armenia” competition of innovative projects and scientific-technical elaborations.
The purpose of the competition is to develop the innovative thinking of young people, to involve young people in the processes of solving problems of socio-economic development of the Republic of Armenia, as well as to promote civil initiatives implementing scientific-technical elaborations and innovative projects.
The competition categories for 2023 are:
The youth and author’s groups of Armenia and Diaspora aged 16-35 are eligible to participate in the competition.
5 best ideas will be chosen by the Competition Committee to be awarded with a monetary prize in the amount of 500,000 AMD each.
Applications are accepted from April 5 to May 2, 2023 included. The application should be submitted to the e-mail address youth@escs.am according to the format (attached), specifying the category of the idea submitted to the competition in the “Subject” section.
In case of questions, you can call at tel.: 010599642.