The Assessment and Testing Center announces a call for the 2021-2022 academic year state final exams and the specialty selection for 2022 university admissions as well as submission of applications for the unified and university examinations stipulated for the chosen specialty.
To participate in the state unified and university exams and to indicate the chosen specialty, the graduate (applicant) must fill out the admission application form online on the website (dimord.am) of the Assessment and Testing Center.
The graduates of the 2021-2022 academic year fill in the application form in their educational institutions, the graduates of the previous years and the graduates of the primary and secondary vocational education institutions of the 2021-2022 academic year in the education institutions, identified in their place of residence. To get additional information you need to visit the ATC website or apply to the regional education department of the place of residence (Yerevan Municipality).
Admission Documents Required:
Applicants Exempted from the Fee for Unified and University Exams:
Persons corresponding to the above-mentioned groups shall attach to the application a copy of the military ID, a copy of the disability certificate, copies of the certificates issued by the RA Ministry of Defense, RA Police and National Security Service under the Government of the Republic of Armenia, as well as copies of the relevant documents regarding the cases of being left without parental care respectively.
The applications for the state final exams are accepted from April 1 to May 2.
The applications for university admissions are accepted from April 15 to May 10.