The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia implements the “100 Ideas for Armenia” competition of innovative projects and scientific-technical elaborations. Its purpose is to develop the innovative thinking of young people, to involve young people in the processes of solving problems of socio-economic development of the Republic of Armenia, as well as to promote civil initiatives implementing scientific-technical elaborations and innovative projects.
The competition categories for 2022 are:
The youth of Armenia and Diaspora aged 16-35 are eligible to participate in the competition. Upon wish, an application should be submitted to the e-mail address youth@escs.am according to the format, specifying the category of the idea submitted to the competition in the “Subject” section. The 5 best ideas will be awarded with a monetary prize in the amount of 500,000 AMD each.
Applications are accepted from October 5 to November 5, 2022 included.
The competition committee will give priority to those ideas that: